Chapter 8: Thursday 11TH – Sunday 14TH August 2016

Every revolution needs an HQ, and BoomTown Chapter 8’s uprising will be bubbling away in the brand new Sector 6! Located in the heart of the district is a power station commandeered by masked revolutionaries, leading their charge to a bass-heavy spectrum of garage, grime, bassline and dubstep.

UKG innovators So Solid Crew touch down with founding members Lisa Maffia, Romeo, Mega and Asher D, plus 2-step soldiers Sticky and Scott Garcia performing as Foundation alongside Lady Chann, and UK luminaries Ms. Dynamite, MJ Cole, DJ Zinc, Zed Bias & MC Trigga.

Delving into the deeper, darker sounds of bassline and jacking house are AC Slater, Deadbeat UK, Hybrid Theory, GotSome, Chris Lorenzo, Diemantle, Kry Wolf, Melé and DJ Barely Legal, while Grime is repped by scene big-hitters Newham Generals and Manchester’s Madam X.

Deep Medi brings a full squad of dubstep and dub reggae torchbearers to their takeover, with Mala, Gorgon Sound, Commodo, Gantz, Rider Shafique and Sun of Selah in control, and expect equally weighty vibes from the Boom Sound Takeover featuring Big.Bad.Soundsystem, Fleck, Gardna, Jinx in Dub, Kreed and Parly B.

Energy levels will be ramped up by Om Unit’s jungle-footwork deviations and Paul Woolford performing under his Special Request alias; rugged hardcore breakbeats guaranteed. 

Full Sector 6 Line-Up:

AC Slater, Barely Legal, Boom Sound Takeover: Big.Bad.Soundsystem / Fleck / Gardna / Jinx in Dub / Kreed / Parly B, Chris Lorenzo, Deadbeat UK, Deep Medi Takeover: Mala / Gorgon Sound / Commodo / Gantz / Rider Shafique / Sun of Selah, Diemantle, DJ Die, DJ Zinc, Foundation: Sticky b2b Scott Garcia & Lady Chann, GotSome, Hybrid Theory, Juma MC, Kry Wolf, Madam X, Melé, MJ Cole, Ms. Dynamite, Newham Generals, Om Unit, So Solid Crew: Lisa Maffia / Romeo / Mega / Asher D, Special Request (XL Recordings), Truth, Wonka-Vision, Zed Bias Soundsystem & MC Trigga, 




Town Centre

Asian Dub Foundation, Babylon Circus, Bad Manners, Beardyman, Fun Lovin’ Criminals, Leftfield, Levellers, Mad Caddies, Melbourne Ska Orchestra, Molotov Jukebox, Parov Stelar, The Correspondents (Live Band), The Selecter, The Slackers, Dutty Moonshine Big Band

Lion’s Den

Benny Page vs Ed Solo, Channel One meets Mad Professor, Congo Natty feat. Congo Dubz, Tenor Fly and Iron Dread, Damian ‘Jr Gong’ Marley, Fat Freddy’s Drop, The Heatwave presents Showtime, Inner Circle, Junior Kelly, Kabaka Pyramid & The Bebble Rockers, Little Roy, Madness, Morgan Heritage, Mungo’s Hi-Fi (Live), Solo Banton, Soom T, Tanya Stephens, Tarrus Riley, The Skints, Zion Train

Old Mines
Imelda May, Afro Celt Sound System, Ojos de Brujo, Nahko & Medicine For The People, Seth Lakeman, Lau, Joe Driscoll & Sekou Kouyate, Steve N Seagulls, Larry & His Flask, Shooglenifty, Raghu Dixit, Dhol Foundation, Beans On Toast, Mokoomba, The Brother Moves On, Afriquoi, Ferocious Dog, Skinny Lister, The Turbans, 3 Daft Monkeys, Fitty Gomash, Pronghorn

Rusty Spurs
The Boot Hill All Stars, Johnny Cage & Voodoo Groove, Skimmity Hitchers, Gaz Brookfield & Ben Wain, Sam Green and The Midnight Heist, The Hot Sprockets, Louis Barabbas & The Bedlam 6, Seven Little Sisters, The White City Shakers, Severed Limb, Screamin Miss Jackson & The Slap ya Mamma Big Band, Funke & The Two Tone Baby, Showhawk Duo, Cat Ratchers, Dead Plants, JC’s Hopeless Sinners, Trailer Trash Orchestra, The Back Wood Redeemers, Wessex Pistols, Buffalo Skinners, Captain Cactus & The Screaming Harlots, Gin Bowlers, Dana Immanuel & The Stolen Band, Curst Sons, Dusk at Dawns, Dead Plants, The Inbredz

Crazy Calamities
The Scribes, Afro Cluster, Junior Bill & The Scallies, The Future Dub Project, Crinkle Cuts, Euphony, The Piratones, Pachango, Iguanas, Key Lime Pi, Josephine & The Artizans, Eat The Evidence, Vegetable Collective, Feel Good Culture, Easy Stride Band, MoCara, The Barefoot Bandit, Zegema Beach, King Solomon Band, Lily Mi, Sam Evans Band, Henge, The Maitree Express, Feelgood Experiment, Selby And The Dharma Blitz, Fast Decline, Echo Town, Primo Nelson

 The Jolly Dodger

Babylon Circus, Los de Abajo, Bohemian Betyars, Les Yeux d’la Tête, Fat Bastard Gang Band, N.O.H.A, Projekt Rakija, The Destroyers, Days N Daze, Mischief Brew, The Turbans, The Baghdaddies, Veeblefetzer, Balkan Hotsteppers, Mondo Cane, The Zen Hussies, Zorita, Transylvania, Gypsy Unit, Ushti Baba, Tantz, The Great Malarkey, Wombo Orchestra, Gypsies Of Bohemia, Hallouminati, Barbarella’s Bang Bang, Poor Old Dogs, Mr Tea & The Minions, Gadje Scum, Manushka, Biere de Luxe, Klonk

The Ballroom
Smokey Joe & The Kid feat. Mystro, Electric Swing Circus, The Carny Villains, The Sweet Life Society, Big Swing Sound feat. Hypeman Sage, Eugene The Cat, Sound Nomaden, Swingbot, Savages y Suefo, Pep’s Show Boys & Sebastian Röser ft. Rosantique, DJ Chris Tofu, The Zen Hussies, Unexpected Guests feat. Professor Elemental, Jenova Collective, DJ Louie Prima, Chicken Brothers, Madame Electrifie, CatJam, The Church, Daytoner, Little Violet, Louis Barabbas & The Bedlam 6, Wombo Orchestra, Mr Tea & The Minions, Swingers, World’s Tallest DJ, The Rumpsteppers, BMVT, Madame Barducci and The Goudzy Guitar, The Imperial Works, Antelope, Chameleon Mime, DJ Eliazar, Swing Dance Classes 

The Bandstand
Renegade Brass Band, Brass Funkeys, Temple Funk Collective, Llareggub Brass Band, Gypsies Of Bohemia, Barbarella’s Bang Bang, Manieres des Bohemiens, Immigrant Swing, Rum Buffalo, Jass B’Stards

The Windmill

Craig Charles, Prince Fatty feat. Horseman

Psychedelic Forest

Hallucinogen, Hilight Tribe, Neelix, Shpongle – DJ set by Simon Posford, GMS, Skazi, 1200 Micrograms, Orb Soundsystem, Ozric Tentacles,

JOOF, Alok, GAUDI, Dino Psaras, Tsuyoshi Suzuki, Hypnocoustics, Parasense, Hedflux, Monk3ylogic, Dirty Saffi, Nick Sentience, Liquid Ross, Driss, Nigel Shiva Valley, Tortured Brain, Logica, DJ Moon, Mack, Nikki S, Shakti, ThallOm, Lemon Tree

Tribe of Frog

Brainiac, K.i.M, Sinerider, M-Theory, Illegal Machines, Illegal Sensations, Filterheads, Neuroplasm, Big Scary Monsters, Ben Coda, Continem, CIMI, Divination, Occular, AudioFire, James West, Aardvark, Subliminal System, Spinney Lainey, Svess, Xymox, Pieman, Geo, Psychosonic, Dr G

So Bang Psy

Loose Connection, Apollyon, Skyhighatrist, Act One, Refried Dreams, Cheryl Catawumpas, Krosis, Final Form, N.Vader, Life Path 9, Allycat, Cybernetic Ghost, Stalic Overdose, F’da F’da

Hidden Woods


Devil Kicks Dancehall

Big D & The Kids Table, Leftover Crack, Sonic Boom 6, Talco, The Dickies

Poco Loco

Dead Players, Devvo, DJ Craze, DJ Format & Abdominal, Dr Syntax & Pete Cannon, DRS (Live), Foreign Beggars, Gardna, Jenna & the G’s, JFB, Jman, Jus Now, Levelz, Mouse Outfit, Mr Woodnote & Lil Rhys, Pharaohe Monch – Live band, Red Eye HiFi with Kathika, Fox, Sparkz & Kiva, Reeps One – Live AV Show, Submotion Orchestra, Swindle (Live), White Bully (Live)


Alfresco Disco, Billy Kenny, B.Traits, Derrick Carter, Derrick May, Flux DJs, Friend Within, Jackmaster, Nightmares On Wax, Octave One (Live), Shadow Child, Shapes DJs, Skream, Will Clarke 


Bang Hai Palace

Audio, Calibre, Calyx & Teebee, Dub Phizix & Strategy, Dynamite MC, Hype b2b Hazard, Krust, Mefjus b2b Emperor, My Nu Leng & Dread MC, Roni Size, Teddy Killaz, TQD (Royal-T, DJ Q, Flava D)


Koan Sound, Shades of Rhythm, The Upbeats

Muuti’s Scrapyard

Angerfist, Cause4Concern, Chris Liberator b2b D.A.V.E The Drummer, Dr. Peacock, Guigoo, The Outside Agency, Radium, The Speed freak

Jungle Syndicate


Boomtown-2016-Poster_Full-V3-ohanamag events


About The Author

Sammy van Heeswijk
Founder and Lead Director

Related Posts